Co to jest Apple ID i jak je utworzyć?

Apple ID to login i hasło, które umożliwia ci dostęp do usług oferowanych przez firmę Apple. Można nie tworzyć Apple ID, ale wówczas praca na urządzeniu jest bardzo ograniczona. Posiadając Apple ID możesz pobierać darmowe aplikacje, kupować aplikacje płatne, książki i muzykę, korzystać z chmury ICloud, oraz z innych usług, które udostępnia firma Apple.

Apple ID można utworzyć na kilka sposobów. Możesz to zrobić na stronie

https://appleid.apple.com/pl

z poziomu oprogramowania Itunes, podczas konfiguracji urządzenia, w odpowiednim miejscu w oknie "ustawienia", albo w momencie pobierania z App Store aplikacji. W każdym z tych przypadków proces rejestracji przebiega identycznie.

Aby otworzyć formularz rejestracyjny z poziomu programu iTunes wybierz z menu "Sklep" pozycję "utwórz Apple ID". Żeby zarządzać Apple ID z poziomu urządzenia otwórz kolejno: "Ustawienia", "itunes Stor i App Stor" i tam tapnij w przycisk „utwórz nowy Apple ID”. W obydwu przypadkach dalej należy postępować zgodnie ze wskazaniami kreatora.

Do uzyskania Apple ID niezbędne jest podanie przy rejestracji numeru karty płatniczej, z której będą pobierane środki podczas naszych zakupów. Jeżeli nie zamierzamy nic kupować i jednocześnie chcemy posiadać konto w serwisie Apple, to w celu jego założenia najpierw musimy udać się do App Store i tam wyszukać dowolną bezpłatną aplikację. Taką aplikacją może być np. Skype. Podczas jej pobierania zostaniemy poproszeni o zalogowanie się, albo utworzenie konta. Wybieramy opcję tworzenie Apple ID. Teraz na ekranie konfigurowania płatności będzie dostępna opcja "none", której wybranie pozwoli nam utworzyć Apple ID bez podawania numeru karty. Proces wyszukiwania i pobierania programów z App Store został opisany w następnym rozdziale.

Tworzenie Apple ID odbywa się w kilku krokach. Najpierw musimy wybrać naszą lokalizację, czyli kraj, w którym się znajdujemy. Następnie trzeba zaakceptować regulamin. Kolejny krok, to podanie loginu, który w tym przypadku jest adresem mailowym. Tu musimy podać prawidłowy adres, ponieważ po zakończeniu procesu rejestracji wysłany zostanie na niego mail z linkiem potwierdzającym rejestrację i aktywującym konto. W tym samym miejscu ustalamy hasło, które nie może być krótsze niż osiem znaków, powinno się składać z cyfr, oraz dużych i małych liter. Dodatkowo musimy jeszcze wybrać trzy pytania kontrolne i udzielić na nie odpowiedzi. Zabezpieczenie to jest wykorzystywane do ustalenia naszej tożsamości w chwili, gdy zapomnimy hasła i będziemy chcieli odzyskać dostęp do konta. Na wszelki wypadek, gdy byśmy także zapomnieli odpowiedzi, opcjonalnie możemy podać adres mailowy, na który zostanie wysłany mail umożliwiający zresetowanie hasła. Dodatkowo musimy jeszcze wypełnić pola dotyczące naszej daty urodzin. Opcjonalnie możemy wyrazić także zgodę na otrzymywanie od Apple dwóch newsleterów. Po wypełnieniu i zaznaczeniu wszystkiego klikamy przycisk "dalej". Jeżeli wypełniliśmy wszystkie pola poprawnie, to przejdziemy do następnego kroku. W tym miejscu, jeżeli chcemy dokonywać zakupów w sklepie Apple, to musimy wybrać odpowiedniego operatora naszej karty płatniczej i podać jej numer. Dodatkowo trzeba wypełnić pola związane z miejscem zamieszkania, oraz podać numer telefonu. W tym formularzu niektóre pola są opcjonalne a inne musimy wypełnić. Gdy wybraliśmy operatora naszej płatniczej karty i chcemy dokonywać płatności, to musimy wypełnić pole "Numer Karty" i pole "security code". Osoby, które tworzą Apple ID podczas pobierania darmowej aplikacji, na liście operatorów kart płatniczych znajdą dodatkowo opcję "none". Jeżeli nie chcemy nic kupować, to powinniśmy ją zaznaczyć. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pul akceptujemy przycisk "Utwórz Apple ID". Po pomyślnym zweryfikowaniu wypełnionego formularza, zostanie wyświetlona informacja z prośbą o sprawdzenie naszej skrzynki pocztowej. W celu dokończenia procesu rejestracji, musimy otworzyć maila i zaakceptować znajdujący się w nim link.

Podkastu na temat Apple ID możesz posłuchaćtutaj