"Centrum sterowania" i "Centrum powiadomień"

Rozdział ten nie opisuje gestów VoiceOver, ale dwie funkcje urządzeń Apple, o których postanowiłem tu krótko wspomnieć. Są to "Centrum sterowania" i "Centrum powiadomień". Obydwie te funkcje wywołuje się z "paska statusu". Żeby to zrobić należy umieścić fokus VoiceOver na którejś z ikonek tego paska a następnie przesunąć po ekranie trzema palcami w dół, lub w górę. Gest w dół otwiera "Centrum powiadomień", zaś w górę "Centrum sterowania". Jeżeli w ustawieniach odpowiednie opcje są włączone, to miejsca te otworzyć można z zablokowanego ekranu, pulpitu i ekranu otwartej aplikacji. Ważne jest, aby najpierw ustawić fokus VoiceOver na dowolnej ikonce umieszczonej na "Pasku statusu". Zmiany ustawień tych centrów dokonać możesz wybierając kolejno: dla "Centrum Powiadomień" – "ustawienia", "Centrum powiadomień"; dla "Centrum sterowania" – "Ustawienia", "Centrum sterowania".

"Centrum powiadomień" to miejsce, w którym zgromadzone są wszystkie powiadomienia wysyłane przez różne aplikacje. W "Centrum sterowania" możemy włączyć i wyłączyć różne interfejsy urządzenia a także np. sterować odtwarzaczem muzyki. Inne programy, też mogą korzystać z tych miejsc. Każdy z tych ekranów można zamknąć naciskając przycisk "Home".

Ustaw teraz palec na którejś z ikonek "Paska statusu" i następnie przeciągnij trzema palcami w dół ekranu. Gest może być wykonany w dowolnym jego miejscu, nawet na środku ekranu. Sprawdź jakie informacje wyświetla twoje urządzenie w "Centrum powiadomień". Następnie naciśnij przycisk "Home", aby zamknąć jego ekran.

W ramach kolejnego ćwiczenia ponownie wybierz którąś z ikonek na "pasku statusu". Przeciągnij trzema palcami w górę. Sprawdź, co znajduje się na ekranie "Centrum sterowania". Naciśnij przycisk "Home", aby zamknąć ten ekran.