Etykietowanie przycisków w aplikacji i ikonek pulpitu

Bardzo użyteczną funkcją VoiceOver jest możliwość etykietowania przycisków w aplikacji i ikonek na pulpicie. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sami opisać w aplikacji niezaetykietowane przyciski, albo zmienić nazwę ikonki na pulpicie.

Aby przypisać etykietkę należy wybrać przycisk, lub ikonkę i tapnąć dwa razy w ekran dwoma palcami. Po drugim tapnięciu przytrzymujemy palce na ekranie i czekamy aż urządzenie wyda trzy krótkie dźwięki generowane w mniej więcej sekundowym odstępie. Po ich usłyszeniu odrywamy palce od ekranu. W tym momencie wyświetlone zostanie pole pozwalające na wpisanie nowej etykietki. Po wpisaniu etykietki zatwierdzamy ją tapiąc w przycisk "Gotowe". Przycisk "Anuluj" zamyka ekran etykietowania bez zatwierdzenia wpisu. Możemy go także zamknąć naciskając przycisk "Home".

Żeby sprawdzić w praktyce jak to działa wybierz na pulpicie ikonkę "notatki". Tapnij ją dwa razy dwoma palcami i po drugim tapnięciu przytrzymaj palce na ekranie. Po wygenerowaniu przez urządzenie trzech krótkich dźwięków oderwij palce. Teraz wyświetlony został ekran, umożliwiający przypisanie ikonce nowej etykietki. Zauważ, że w polu edycyjnym znajduje się aktualna nazwa, czyli "notatki". Ustaw kursor na jej początku, dopisz tekst "moje" i naciśnij spację. Dwa razy tapnij w przycisk "Gotowe". Od tej pory ikonka będzie miała nazwę "Moje notatki". Żeby przywrócić ikonce poprzednią nazwę, ponownie otwórz ekran etykietowania i wykasuj z nazwy tekst, który dopisaliśmy a następnie tapnij przycisk "Gotowe". Nazwa ikonki wróci do poprzedniego stanu. W ten sam sposób przypiszesz etykietkę do przycisku w aplikacji.