Nowe badanie ma na celu ustalenie, czy iPhone i zegarek Apple mogą wykryć wczesne objawy demencji

Apple współpracuje z firmą farmaceutyczną Eli Lilly i startupem Evidation, aby ustalić, czy dane zebrane z iPhone'a i Apple Watch można wykorzystać do wykrywania wczesnych objawów demencji.

Artykuł badawczy opublikowany w tym tygodniu i udostępniony przez CNBC wymienia naukowców z Eli Lilly, Apple i Evidation Health. W artykule zatytułowanym „Opracowywanie miar upośledzenia funkcji poznawczych w świecie rzeczywistym z multimodalnych strumieni czujników klasy konsumenckiej” bada się, czy dane czujników i informacje o aktywności z inteligentnych urządzeń zegarków można wydobywać w celu „fizjologicznych i behawioralnych oznak upośledzenia funkcji poznawczych”.

Wszechobecność i niezwykły postęp technologiczny noszonych urządzeń konsumenckich i mobilnych platform komputerowych takich jak (smartfon, inteligentny zegarek, tablet), a także mnogość dostępnych modów czujników, umożliwiły ciągłe monitorowanie pacjentów i ich codziennych czynności. Tak bogatą, podłużną informację można wydobywać dla fizjologicznych i behawioralnych podpisów zaburzeń poznawczych i zapewnić nowe możliwości wykrywania MCI w sposób terminowy i opłacalny.

W tej pracy przedstawiamy platformę do zdalnego i dyskretnego monitorowania objawów związanych z zaburzeniami poznawczymi za pomocą kilku inteligentnych urządzeń konsumenckich. Pokazujemy, w jaki sposób platforma została wykorzystana do zebrania w sumie 16 TB danych podczas Lilly Exploratory Digital Assessment Study, 12-tygodniowego studium wykonalności, które monitorowało 31 osób z zaburzeniami poznawczymi i 82 bez zaburzeń poznawczych w warunkach swobodnego życia. Opisujemy, w jaki sposób staranne techniki ujednolicenia danych, wyrównania czasowego i imputacji potrafią poradzić sobie z brakującymi szybkościami danych właściwymi dla rzeczywistych ustawień i w jaki sposób ostatecznie pokazują one użyteczność tych rozbieżnych danych w odróżnianiu symptomów od zdrowych kontroli opartych na funkcjach obliczonych wyłącznie z danych urządzenia. Według streszczenia 31 osób z zaburzeniami poznawczymi i 82 bez zaburzeń poznawczych monitorowano przez 12 tygodni, podczas tej operacji zebrano 16 TB danych. Badanie twierdzi, że dane można było wykorzystać do odróżnienia osób z wczesnymi objawami zaburzeń poznawczych od osób całkowicie zdrowych.

Ludzie, którzy mieli objawy pogorszenia funkcji poznawczych, pisali wolniej, pisali rzadziej, bardziej polegali na aplikacjach wspierających i wysyłali mniej SMS-ów. Badanie nie doszło do długoterminowych wniosków, ponieważ do takowych konieczna jest większa analiza.

W oświadczeniu dla CNBC, współzałożycielka Evidation, Christine Lemke, powiedziała, że ​​do badań wykorzystano dane zebrane z iPhone'a, Apple Watch i monitorów snu Beddit. Firma Apple przejęła firmę odpowiedzialną za monitor snu Beddit w 2017 roku. „Dzięki tym badaniom przyjrzeliśmy się, w jaki sposób dane dotyczące codziennego zachowania, takie jak te rejestrowane przez iPhone'y, zegarki Apple i monitory snu Beddit, mogą skutecznie różnicować osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i wczesną chorobą Alzheimera od osób bez objawów”. Wczesne wykrycie demencji jest ważne, ponieważ wczesna diagnoza może pozwolić na lepsze zarządzanie objawami i poprawę jakości życia, mimo że postępu choroby nie można zatrzymać. Według Światowej Organizacji Zdrowia 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, a każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych przypadków.

Autor: Dorota Wrońska, Udostępnij: Facebook | Twitter, Data dodania: 08-08-2019 14:38

iPhone, blind system Dołącz

Jesteśmy również aktywni na aplikacji WhatsApp Jeśli chcecie z nami porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą to zapraszamy do dołączenia na grupy. Więcej informacji jak do nas dołączyć znajdziecie państwo w odnośniku poniżej.

Grupy WhatsApp

Poradniki W formie tekstowej

Aby przejść do poradnika, proszę kliknąć w dany odnośnik poniżej:

Podcasty w formie głosowej

Proszę wybrać interesujący Was podcast do odsłuchu z poniższej listy:

Programy do pobrania

Aby pobrać program, proszę kliknąć w dany odnośnik poniżej:
 1. AudaCity
 2. Zarządzanie chmurami
 3. Elten
 4. Firefox
 5. Balabolka portable
 6. Basilisk portable
 7. Firefox+webvisum
 8. FreeVideoFlipAndRotate
 9. Google Drive
 10. Kodi dla niewidomych
 11. MediaCreationTool
 12. Windows10Upgrade
 13. Onedrive
 14. pazera free audio extractor
 15. Setup-Dictate
 16. TapinRadio
 17. Radio Sure
 18. TeamViewer
 19. waltr
 20. winproductkey
 21. NVDA_2018
 22. revouninstaller
 23. iCloudSetup
 24. WhatsAppSetup Windows
 25. Kaspersky Internet Security 2019
 26. CDex

Copyright 2018 © by Madridista Realista. All rights reserved. Powered by blindiphone.pl