Strona główna Kontakt Subskrypcja naszego kanału z podcastami

Obsługa platformy Steam przez niewidomych

W tym poradniku postanowiłem opisać krok po kroku, jak obsługiwać platformę Steam używając czytnika ekranu NVDA. Autorem poradnika jest Mojsior.

Co to jest Steam?

Steam jest platformą na której setki developerów codziennie umieszczają szereg gier video. Jest to swego rodzaju sklep z grami cyfrowymi połączony z game center zawierający nasze osiągnięcia jak również steam to społecznościówka, gdzie można czatować z graczami bądź znajomymi, lub też komentować gry.

W związku z tym wymagane jest posiadanie naszego konta w tym serwisie.

Gdzie założyć konto.

Aby dołączyć do platformy Steam, należy kliknąć w odnośnik znajdujący się poniżej.


Utwórz nowę konto Steam


Następnie zakładamy konto wypełniając poszczególne dane, jeżeli jest wymagane wprowadzenie kodu z obrazka używamy do tego dedykowanych wtyczek, choć powinna być captcha od google, gdzie powinniśmy zaznaczyć nie jestem robotem.

Po założeniu konta przypuszczam, że będzie trzeba aktywować je przy pomocy linka który przyjdzie wam na wasz adres mailowy, który podaliście podczas rejestracji, po kliknięciu w link aktywacyjny, będziecie mogli już się śmiało zalogować na swoje konto.

Uwaga!. Steam posiada swego rodzaju zabezpieczenie zwane steam guard, czyli aby się zalogować na nasze konto musimy podać kod który domyślnie przyjdzie nam na maila, lub esemesem jeżeli przy zakładaniu konta wpisaliśmy swój numer telefonu, należy więc taki kod wpisać i po kliknięciu w dalej ponownie się zalogować.

Nie powinniście tego komunikatu mieć po nowo założonym koncie, komunikat ten zazwyczaj pojawia się jeżeli chcemy steama mieć na drugim komputerze lub zalogować się z przeglądarki na innym urządzeniu czy adresie ip.

Po formacie naszego komputera również możemy zostać o to poproszeni nietylko w przeglądarce ale również w kliencie.

Steam guarda możemy wyłączyć w ustawieniach konta, jednak po wykonaniu tej czynności zostaniemy pozbawieni pewnych możliwości .

Klient, zkąd go wziąć.

Pod poniższym odnośnikiem znajduje się bezpośredni link do instalacji platformy Steam.


Pobierz instalator Steam


Klient steam a jego dostępność.

Powinienem był trzymać się kolejności i napisać o instalacji a potem o reszcie ale jak doczytacie do końca, to zrozumiecie dlaczego tak zrobiłem.

Po uruchomieniu steam jedyną rzeczą jaką usłyszycie będzie komunikat logowanie do steam, także Ruszanie strzałkami lub użycie nawigacji obiektowej czy też tabowania na niewiele się tu zda.

Oczywiście możemy na czuja się zalogować używając Ocra bądź tabulatora jak znamy program na tyle żeby wiedzieć gdzie co jest, ponieważ w przypadku logowania tabulator chodzi po kontrolkach bez problemu, jednak nvda w tym momencie nic nam nie powie.

Po zalogowaniu którego procedurę opiszę po niżej program będzie podobnie się zachowywał ale już będzie można go obsłużyć w całkiem sensowny sposób.

Instalacja i logowanie.

Po uruchomieniu instalatora dostaniemy dostępny dość standardowy instalator, jedyne co musimy zrobić to strzałkami wybrać język klijenta steam, ponieważ z jakiegoś powodu kursor nie ustawia się na języku polskim.

Po tym wyczynie, instalacja przebiega już normalnie, co ważne, instalator nie proponuje nam instalacji żadnych nieporządanych śmieci jak to czynią inne programy freeware.

Po instalacji za nim klikniemy finish lub zakończ odznaczamy pole wyboru uruchom steam, aby program nam się nie uruchomił.

Jeżeli mimo wszystko się uruchomi, zamykamy go standardowo lub przez manager zadań.

Acha no i podczas instalacji wymagane jest aby instalator utworzył skrut na pulpicie jeżeli zainstalujecie steam, a jego skrutu nie będzie na pulpicie, nie twórzcie ikonki na własną rękę, w przeciwnym wypadku to o czym tu piszę nie będzie miało sensu.

Gdy już steam się zainstalował odszukujemy ikonki na pulpicie odpowiedzialnej za jego uruchomienie.

Na ikonce klikamy skrut klawiszowy alt enter w celu szybkiego dostania się do właściwości lub z menu kontekstowego wybieramy właściwości.

Po otwarciu właściwości znajdziemy się w pierwszym polu edycji, które jest dla nas najważniejsze.

Ustawiamy się kursorem na sam koniec pola edycji i za cudzysłowem wciskamy spację i wpisujemy następujące parametry: login tunaszlogin tunaszehasło -nodwrite, Radzę to uważnie sprawdzić bo jedna pomyłka i nic z tego nie będzie, Gdy już wszystko wpisaliśmy możemy zamknąć okno właściwości klikając ok lub zastosuj.

Użytkownikom windowsa 10 pojawi się komunikat o odmowie dostępu, nie zrażamy się tym i klikamy enter.

Otwieramy steam z tej samej ikonki i tylko z niej, inaczej auto login nie zadziała.

Po odczekaniu powinniśmy się zalogować do steama, a nvda powinien powiedzieć coś w stylu aktualności, co oznacza że pojawiło się okienko z aktualnościami, Zamykamy je klawiszem alt f4 .

Powinno się nam również pojawić okienko ze znajomymi które wygląda niczym strona internetowa, to okienko można zamknąć tak samo, lub całkowicie je ukryć, obsługa tego okna jest w pełni dostępna, także nikt nie powinien mieć z nim żadnych problemów.

Kiedy już jesteśmy w oknie steam jeżeli zrobimy alt f4 to steam ukryje się nam kulturalnie w zasobniku systemowym.

Co jednak wtedy, jeśli pojawi się steam guard?

Jeżeli tak się stanie naciskacie zwyczajnie enter i sprawdzacie maila czy nie przyszedł wam kod, kopiujecie go z maila udajecie się spowrotem na okno steama i naciskacie ctrl v żeby wkleić kod, To czy się wpisał można sprawdzić ocrem po wklejeniu wciskamy enter i czekamy, Okienko steam guarda powinno wam zniknąć i powinien się otworzyć steam.

Czasem jednak nie pojawia się jego okno na wierzchu, w takim przypadku powinien być on w zasobniku systemowym.

Jak poruszać się po bibliotece z grami?

Kiedy steam jest uruchomiony strzałki góra dół przesuwają nas po kolejnych grach z naszej biblioteki.

Aby się dowiedzieć co to za gra, wciskamy enter a nvda powinien powiedzieć nazwę gry np instalacja mortal kombat lub samą nazwę jeżeli gra jest już na naszym dysku.

Jak pobrać grę?

Posłużę się tutaj przykładem pobierania wersji demo sequence storm.

Na stronie steama w wyszukiwarce wpisujemy nazwę w tym wypadku będzie to sequence storm,Po wciśnięciu entera, pojawi się nam wynik wyszukiwania z tą grą, wtedy należy wcisnąć jeszcze raz enter i szukamy nagłówka z linkiem pobierz demo.

Następnie idziemy po nagłówkach wciskając literę H w przypadku czytnika NVDA aż prawie na sam dół strony gdzie będzie linijka mówiąca o tym, że do uruchomienia gry potrzebny jest klijent steam, następnie Klikamy w link posiadam już zainstalowany steam.

Powinien się nam pojawić komunikat czy chcemy uruchomić ten link za pomocą stam bootstrapper. Zezwalamy na to, możemy przy okazji zaznaczyć pole wyboru żeby przeglądarka zapamiętała te linki na przyszłość.

Po zatwierdzeniu wyboru pojawi się okienko steama z instalacją gry, Nie ruszając się żadnym tabulatorem naciskamy spację, żeby został utworzony skrut do gry na pulpicie, Następnie wciskamy enter.

Teraz powinniśmy poczekać tak powiedzmy minutę góra dwie, ponieważ steam w tym czasie tworzy potrzebne miejsce na pliki gry na naszym dysku.

Po odczekaniu jeżeli nie chce się nam używać ocra w celu przeczytania opisu okna naciskamy poprostu enter, wtedy okienko się nam zamknie i można będzie zminimalizować steama, postęp pobierania gry będzie widoczny w zasobniku systemowym na ikonce steama.

Musimy więc tam zaglądać co jakiś czas, jeżeli pobieranie się skończy, pojawi się nam wtedy poprostu czysta ikonka bez paska postępu. W takim przypadku należy już tylko odpalić grę z pulpitu.

Po pierwszym odpaleniu gry, musimy nieco poczekać, ponieważ steam przeprowadza wstępną konfigurację gry, czyli instaluje jakieś directx visual c i inne tam komponenty, po tym gra powinna się uruchomić automatycznie.

Niestety albo i stety aby grę uruchomić musimy mieć uruchomionego steama z zalogowanym kontem. W zasobniku systemowym jeżeli klikniecie w menu kontekstowe, pojawi się menu, którego spokojnie nauczycie się na pamięć, ocrem można go fajnie odczytać, znajdują się w nim nasze gry, dostęp do sklepu oraz możliwość ubicia aplikacji.

W przypadku sklepu jest mała niespodzianka bo bazuje on na chrome więc jest w pełni dostępny, możecie też z tamtąd przeszukiwać sklep bez konieczności udawania się na stronę.

Mam nadzieję że opisałem wszystko dokładnie i nie będziecie mieć problemów z obsługą tego programu.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie tego poradnika, zachęcamy do dołączenia do naszych grup opartych o aplikację Whatsapp pod nazwą iPhone oraz Blind System. Informację, jak dołączyć do grup są zawartę na stronie.Grupy iPhone, blind system

Informujemy, że w dniu trzeciego września 2021 roku nasze grupy oparte o aplikacje WhatsApp przeszły do historii, przez co już nie ma możliwości zarówno dołączania jak i uczestnictwa. W linku poniżej zamieściliśmy wyjaśnienie, które dostępne jest w formie głosowej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za sześcioletnią aktywność. Bez was listy pod nazwą iPhone oraz Blind system nie miałyby racji bytu.

Wyjaśnienie.mp3

Poradniki W formie tekstowej

Aby przejść do poradnika, proszę kliknąć w przycisk dostępny poniżej:

 1. Skróty klawiszowe w NVDA
 2. Podstawowe skróty klawiatury Bluetooth
 3. Przewodnik urządzeń apple dla niewidomych
 4. Instalacja/aktualizacja windows 10
 5. Skróty klawiszowe microsoft excel
 6. Używanie funkcji AirDrop na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch
 7. Komendy
 8. Komendy głosowe
 9. Konfiguracja dla sieci premium mobile
 10. Konfiguracja dla sieci Plus
 11. Jak w kilku krokach wrócić do iOS 13 w wersji stabilnej
 12. Skróty klawiszowe do Microsoft Word
 13. zmiana adresu mail konta apple id
 14. Obsługa platformy Steam przez niewidomych
 15. Lista kompatybilnych urządzeń dla systemów Apple na 2019 rok
 16. jak przypisać funkcje menu kontekstowe pod dowolny klawisz na klawiaturze
 17. Naklejki do bezpłatnego wysyłania
 18. Brajle Pen 12
 19. Jak połączyć komputer Mac lub iPada z iPhonem za pomocą osobistego hotspotu
 20. Jak korzystać z inteligentnych stosów dla widżetów w iOS 14
 21. Jak skonfigurować Apple Cash Family dla dzieci i nastolatków
 22. Jak dostosować ekran główny w systemie iOS 14
 23. Jak używać emoji prawie wszędzie w iOS 14?
 24. Jak korzystać z klipów aplikacji w iOS 14
 25. Jak skonfigurować alerty rozpoznawania dźwięku w iOS 14 i dlaczego warto to zrobić?
 26. Jak korzystać z nowych funkcji centrum sterowania w iOS 14
 27. Jak korzystać z Apple Watch bez Force Touch w systemie watchOS 7
 28. Jak korzystać z funkcji ulepszonego nagrywania w notatkach głosowych iOS 14
 29. Jak wyłączyć podglądy kart w Safari na Macu
 30. Jak pisać na iPhone za pomocą przesówania palcem po ekranie?
 31. Jak skonfigurować i używać jednoręcznej klawiatury na iPhone?
 32. Jak zwolnić miejsce na iPhonie i ipadzie
 33. macOS 11.3: Jak używać dwóch głośników HomePod z komputerem Mac do odtwarzania dźwięku stereo
 34. iOS 14.5: Jak ustawić preferowaną usługę strumieniowego przesyłania muzyki za pomocą Siri
 35. iOS 14.5: Jak zgłaszać kontrole prędkości, wypadki drogowe i inne zagrożenia w Apple Maps
 36. Jak uniemożliwić aplikacjom śledzenie Cię w iOS 14.5
 37. iOS 14.5: Jak automatycznie pobierać nowe odcinki podcastów i śledzić programy
 38. iOS 14.5: Jak korzystać z AirPlay 2 w Apple Fitness +
 39. iOS 14.5: Jak udostępniać teksty i klipy piosenek z Apple Music
 40. iOS 14.5: Jak ponownie skalibrować baterię iPhone'a 11
 41. iOS 14.5: Jak wydrukować listę przypomnień
 42. Jak korzystać z precyzyjnego wyszukiwania, aby zlokalizować AirTag na telefonie iPhone 11 i telefonie iPhone 12
 43. Jak ustawić AirTag w trybie utraconym
 44. Jak znaleźć AirTag w Find My na iPhonie
 45. iOS 15: Jak zaprosić użytkowników Androida do rozmowy FaceTime
 46. iOS 15: Jak korzystać z dźwięków tła, aby zminimalizować rozproszenie i pozostać skoncentrowanym
 47. Jak zainstalować publiczną wersję beta iOS 15?
 48. Jak zainstalować publiczną wersję beta systemu macOS Monterey?
 49. iOS 15: Jak utworzyć fokus
 50. iOS 15: Jak uzyskać wskazówki dojazdu AR w Mapach
 51. iPadOS 15: Jak korzystać z szybkich notatek
 52. Ulepszenia Spotlight w iOS 15: rozszerzone wyniki, obrazy internetowe, wyszukiwanie zdjęć, dostęp do ekranu blokady i nie tylko
 53. iOS 15 - System operacyjny nowej generacji firmy Apple
 54. Jak wyłączyć kolorowanie paska kart w Safari 15 na macOS?
 55. iPhone 13: Jak korzystać ze stylów fotograficznych w aplikacji Aparat
 56. iPhone 13: Jak nagrywać wideo w trybie kinowym
 57. iPhone 13 Pro: jak wykonywać zdjęcia makro
 58. Instalacja/uaktualnianie Windows 11
 59. Jak nagrywać wideo ProRes na iPhonie 13 Pro i iPhonie 13 Pro Max
 60. iOS 15: Jak ustawić kontakt odzyskiwania dla konta Apple ID
 61. Jak przywrócić komputer Mac do ustawień fabrycznych a następnie z łatwością za pomocą nowej opcji Erase Mac zainstalować macOS Monterey?
 62. iOS 15.1: Jak aktywować Dolby Atmos Spatial Audio i Apple Lossless na HomePod?
 63. Jak korzystać z trybu dużej mocy na 16-calowym MacBooku Pro z układem M1 Max
 64. macOS Monterey 12.1 Beta: jak udostępnić ekran podczas rozmowy FaceTime
 65. iOS 15.2 Beta: Jak korzystać z funkcji Ukryj mój e-mail w aplikacji Poczta
 66. Jak korzystać z funkcji zaufanego kontaktu Apple, aby umożliwić rodzinie dostęp do zdjęć i danych po śmierci?
 67. iOS 15.2 Beta: jak korzystać z funkcji Find My, aby lokalizować elementy, które mogą Cię śledzić

Podcasty w formie głosowej

Proszę wybrać interesujący Was podcast do odsłuchu po rozwinięciu poniższej listy:

 1. ViaPlay oraz netflix na Android TV Box
 2. Dostępność aplikacji Player na Android TV
 3. Omówienie i prezentacja Windowsa 11
 4. Recenzja wybranych modeli samsungów i ich porównanie
 5. Omówienie najnowszego systemu iOS i iPhone 12 i 12 pro max
 6. Omówienie Konferencji Apple kwiecień 2021
 7. Recenzja robota sprzątającego Xiaomi mirobot Vacuum Mop Pro STYTJ02YM
 8. Recenzja Express Saeco Lirika One Touch Capuccino
 9. Recenzja Google Pixel5
 10. Recenzja iPhone 12 i 12 Pro Max
 11. Recenzja smartfona Realme X50 Pro
 12. Przedłużenie portalu
 13. Omówienie najnowszych iPhoneów i głośnika Homepod
 14. Omówienie najnowszych zegarków i ipadów firmy Apple
 15. Omówienie zaktualizowanych komputerów iMac firmy Apple
 16. Prezentacja launchera Square Home
 17. Omówienie i prezentacja Programu do blokowania reklam - Blokada
 18. Prezentacja gry na system Android - DogeFut 20
 19. WWDC 2020 - Część druga
 20. WWDC 2020 Część pierwsza
 21. Porównanie smartfonów One Plus 7 Pro i One Plus 8 Pro
 22. Omówienie rodzajów przycisków Home w iPhoneach i iPadach
 23. Omówienie nowej usługi streamingowej Canal Plus
 24. Omówienie wybranych kart dźwiękowych firmy Creative
 25. Prezentacja smartfona ZTE Axon 10 Pro
 26. Recenzja MacBooka Pro13 z 2020 Roku
 27. Prezentacja iPhone SE 2020
 28. omówienie wybranych soundbarów
 29. Instalowanie aplikacji naiPhonie za pomocą pliku ipa
 30. Omówienie najnowszych urządzeń i akcesoriów firmy Apple
 31. recenzja xiaomi redmi note 8 pro
 32. Recenzja Xiaomi Redmi Note 8 Pro - Część druga
 33. Prezentacja urządzeń Android TV Beelink GT King Pro oraz Mecool KM9 Pro
 34. Omówienie dysków twardych podcast mp3
 35. Przywracanie iPhone'a do ustawień fabrycznych, a następnie jego wstępna konfiguracja mp3
 36. Bezwzrokowa instalacja antywirusa Kaspersky podcast mp3
 37. Instalacja systemu Windows 10 przy użyciu narratora podcast mp3
 38. O to najlepsze ładowarki do smartfonów podcast mp3
 39. Google Pixel 3A podcast mp3
 40. Obszerna recenzja Macbooka Air mp3
 41. Recenzja smartfona One Plus 7 Pro
 42. Zarządzanie chmurami przez program AirExplorer
 43. Recenzja słuchawek Apple Airpods pro mp3
 44. Recenzja tabletów iPad firmy Apple mp3
 45. Telewizor smart tv z przewodnikiem głosowym mp3
 46. Podsumowanie najnowszych smartfonów na 2019 rok firmy Apple mp3
 47. iPad 7 oraz Apple watch series 5 podcast mp3
 48. Podsumowanie systemów MacOS, TV OS oraz Watch OS podcast mp3
 49. Wszystkie nowości oraz lista zmian w iOS 13 a także iPad OS podcast mp3
 50. Podcast Radio Sure
 51. Prezentacja wtyczki adblock plus do blokowania reklam na ios
 52. Podcast wtyczki adguard do blokowania reklam na ios
 53. Voice Recorder HD MP3
 54. Oczyszczanie oraz kopia zapasowa iPhone MP3
 55. Obszerny podcast iphone x
 56. Whatsapp MP3 for Windows
 57. Prezentacja usługi netflix
 58. Klimatyzacja stacjonarna Hisense Energy
 59. Kaspersky MP3
 60. GData MP3
 61. Skróty Siri iPhone MP3
 62. Dual sim/ Esim iPhone MP3
 63. Podcast Radio Sure MP3
 64. Asystent Google for iOS MP3
 65. podcast automapa
 66. Przystawka Android TV box Nvidia Shild
 67. Podcast Android TV HK1 Max
Programy do pobrania

Aby pobrać program, proszę rozwinąć listę klikając w poniższy przycisk:

Copyright 2018/ 2021 © by Madridista Realista. All rights reserved. Powered by blindiphone.pl