Strona główna Regulamin grup Whatsapp Kontakt Subskrypcja naszego kanału z podcastami

Jeśli podoba się państwu nasz projekt, serdecznie zachęcamy do przekazania nam jakiejkolwiek darowizny, która pomoże nam w utrzymaniu portalu opłacając serwer a także domenę. Dziękujemy za wszelkie wpłaty.

Obsługa platformy Steam przez niewidomych

W tym poradniku postanowiłem opisać krok po kroku, jak obsługiwać platformę Steam używając czytnika ekranu NVDA. Autorem poradnika jest Mojsior.

Co to jest Steam?

Steam jest platformą na której setki developerów codziennie umieszczają szereg gier video. Jest to swego rodzaju sklep z grami cyfrowymi połączony z game center zawierający nasze osiągnięcia jak również steam to społecznościówka, gdzie można czatować z graczami bądź znajomymi, lub też komentować gry.

W związku z tym wymagane jest posiadanie naszego konta w tym serwisie.

Gdzie założyć konto.

Aby dołączyć do platformy Steam, należy kliknąć w odnośnik znajdujący się poniżej.


Utwórz nowę konto Steam


Następnie zakładamy konto wypełniając poszczególne dane, jeżeli jest wymagane wprowadzenie kodu z obrazka używamy do tego dedykowanych wtyczek, choć powinna być captcha od google, gdzie powinniśmy zaznaczyć nie jestem robotem.

Po założeniu konta przypuszczam, że będzie trzeba aktywować je przy pomocy linka który przyjdzie wam na wasz adres mailowy, który podaliście podczas rejestracji, po kliknięciu w link aktywacyjny, będziecie mogli już się śmiało zalogować na swoje konto.

Uwaga!. Steam posiada swego rodzaju zabezpieczenie zwane steam guard, czyli aby się zalogować na nasze konto musimy podać kod który domyślnie przyjdzie nam na maila, lub esemesem jeżeli przy zakładaniu konta wpisaliśmy swój numer telefonu, należy więc taki kod wpisać i po kliknięciu w dalej ponownie się zalogować.

Nie powinniście tego komunikatu mieć po nowo założonym koncie, komunikat ten zazwyczaj pojawia się jeżeli chcemy steama mieć na drugim komputerze lub zalogować się z przeglądarki na innym urządzeniu czy adresie ip.

Po formacie naszego komputera również możemy zostać o to poproszeni nietylko w przeglądarce ale również w kliencie.

Steam guarda możemy wyłączyć w ustawieniach konta, jednak po wykonaniu tej czynności zostaniemy pozbawieni pewnych możliwości .

Klient, zkąd go wziąć.

Pod poniższym odnośnikiem znajduje się bezpośredni link do instalacji platformy Steam.


Pobierz instalator Steam


Klient steam a jego dostępność.

Powinienem był trzymać się kolejności i napisać o instalacji a potem o reszcie ale jak doczytacie do końca, to zrozumiecie dlaczego tak zrobiłem.

Po uruchomieniu steam jedyną rzeczą jaką usłyszycie będzie komunikat logowanie do steam, także Ruszanie strzałkami lub użycie nawigacji obiektowej czy też tabowania na niewiele się tu zda.

Oczywiście możemy na czuja się zalogować używając Ocra bądź tabulatora jak znamy program na tyle żeby wiedzieć gdzie co jest, ponieważ w przypadku logowania tabulator chodzi po kontrolkach bez problemu, jednak nvda w tym momencie nic nam nie powie.

Po zalogowaniu którego procedurę opiszę po niżej program będzie podobnie się zachowywał ale już będzie można go obsłużyć w całkiem sensowny sposób.

Instalacja i logowanie.

Po uruchomieniu instalatora dostaniemy dostępny dość standardowy instalator, jedyne co musimy zrobić to strzałkami wybrać język klijenta steam, ponieważ z jakiegoś powodu kursor nie ustawia się na języku polskim.

Po tym wyczynie, instalacja przebiega już normalnie, co ważne, instalator nie proponuje nam instalacji żadnych nieporządanych śmieci jak to czynią inne programy freeware.

Po instalacji za nim klikniemy finish lub zakończ odznaczamy pole wyboru uruchom steam, aby program nam się nie uruchomił.

Jeżeli mimo wszystko się uruchomi, zamykamy go standardowo lub przez manager zadań.

Acha no i podczas instalacji wymagane jest aby instalator utworzył skrut na pulpicie jeżeli zainstalujecie steam, a jego skrutu nie będzie na pulpicie, nie twórzcie ikonki na własną rękę, w przeciwnym wypadku to o czym tu piszę nie będzie miało sensu.

Gdy już steam się zainstalował odszukujemy ikonki na pulpicie odpowiedzialnej za jego uruchomienie.

Na ikonce klikamy skrut klawiszowy alt enter w celu szybkiego dostania się do właściwości lub z menu kontekstowego wybieramy właściwości.

Po otwarciu właściwości znajdziemy się w pierwszym polu edycji, które jest dla nas najważniejsze.

Ustawiamy się kursorem na sam koniec pola edycji i za cudzysłowem wciskamy spację i wpisujemy następujące parametry: login tunaszlogin tunaszehasło -nodwrite, Radzę to uważnie sprawdzić bo jedna pomyłka i nic z tego nie będzie, Gdy już wszystko wpisaliśmy możemy zamknąć okno właściwości klikając ok lub zastosuj.

Użytkownikom windowsa 10 pojawi się komunikat o odmowie dostępu, nie zrażamy się tym i klikamy enter.

Otwieramy steam z tej samej ikonki i tylko z niej, inaczej auto login nie zadziała.

Po odczekaniu powinniśmy się zalogować do steama, a nvda powinien powiedzieć coś w stylu aktualności, co oznacza że pojawiło się okienko z aktualnościami, Zamykamy je klawiszem alt f4 .

Powinno się nam również pojawić okienko ze znajomymi które wygląda niczym strona internetowa, to okienko można zamknąć tak samo, lub całkowicie je ukryć, obsługa tego okna jest w pełni dostępna, także nikt nie powinien mieć z nim żadnych problemów.

Kiedy już jesteśmy w oknie steam jeżeli zrobimy alt f4 to steam ukryje się nam kulturalnie w zasobniku systemowym.

Co jednak wtedy, jeśli pojawi się steam guard?

Jeżeli tak się stanie naciskacie zwyczajnie enter i sprawdzacie maila czy nie przyszedł wam kod, kopiujecie go z maila udajecie się spowrotem na okno steama i naciskacie ctrl v żeby wkleić kod, To czy się wpisał można sprawdzić ocrem po wklejeniu wciskamy enter i czekamy, Okienko steam guarda powinno wam zniknąć i powinien się otworzyć steam.

Czasem jednak nie pojawia się jego okno na wierzchu, w takim przypadku powinien być on w zasobniku systemowym.

Jak poruszać się po bibliotece z grami?

Kiedy steam jest uruchomiony strzałki góra dół przesuwają nas po kolejnych grach z naszej biblioteki.

Aby się dowiedzieć co to za gra, wciskamy enter a nvda powinien powiedzieć nazwę gry np instalacja mortal kombat lub samą nazwę jeżeli gra jest już na naszym dysku.

Jak pobrać grę?

Posłużę się tutaj przykładem pobierania wersji demo sequence storm.

Na stronie steama w wyszukiwarce wpisujemy nazwę w tym wypadku będzie to sequence storm,Po wciśnięciu entera, pojawi się nam wynik wyszukiwania z tą grą, wtedy należy wcisnąć jeszcze raz enter i szukamy nagłówka z linkiem pobierz demo.

Następnie idziemy po nagłówkach wciskając literę H w przypadku czytnika NVDA aż prawie na sam dół strony gdzie będzie linijka mówiąca o tym, że do uruchomienia gry potrzebny jest klijent steam, następnie Klikamy w link posiadam już zainstalowany steam.

Powinien się nam pojawić komunikat czy chcemy uruchomić ten link za pomocą stam bootstrapper. Zezwalamy na to, możemy przy okazji zaznaczyć pole wyboru żeby przeglądarka zapamiętała te linki na przyszłość.

Po zatwierdzeniu wyboru pojawi się okienko steama z instalacją gry, Nie ruszając się żadnym tabulatorem naciskamy spację, żeby został utworzony skrut do gry na pulpicie, Następnie wciskamy enter.

Teraz powinniśmy poczekać tak powiedzmy minutę góra dwie, ponieważ steam w tym czasie tworzy potrzebne miejsce na pliki gry na naszym dysku.

Po odczekaniu jeżeli nie chce się nam używać ocra w celu przeczytania opisu okna naciskamy poprostu enter, wtedy okienko się nam zamknie i można będzie zminimalizować steama, postęp pobierania gry będzie widoczny w zasobniku systemowym na ikonce steama.

Musimy więc tam zaglądać co jakiś czas, jeżeli pobieranie się skończy, pojawi się nam wtedy poprostu czysta ikonka bez paska postępu. W takim przypadku należy już tylko odpalić grę z pulpitu.

Po pierwszym odpaleniu gry, musimy nieco poczekać, ponieważ steam przeprowadza wstępną konfigurację gry, czyli instaluje jakieś directx visual c i inne tam komponenty, po tym gra powinna się uruchomić automatycznie.

Niestety albo i stety aby grę uruchomić musimy mieć uruchomionego steama z zalogowanym kontem. W zasobniku systemowym jeżeli klikniecie w menu kontekstowe, pojawi się menu, którego spokojnie nauczycie się na pamięć, ocrem można go fajnie odczytać, znajdują się w nim nasze gry, dostęp do sklepu oraz możliwość ubicia aplikacji.

W przypadku sklepu jest mała niespodzianka bo bazuje on na chrome więc jest w pełni dostępny, możecie też z tamtąd przeszukiwać sklep bez konieczności udawania się na stronę.

Mam nadzieję że opisałem wszystko dokładnie i nie będziecie mieć problemów z obsługą tego programu.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie tego poradnika, zachęcamy do dołączenia do naszych grup opartych o aplikację Whatsapp pod nazwą iPhone oraz Blind System. Informację, jak dołączyć do grup są zawartę na stronie.iPhone, blind system/kanał blindiPhone telegram dołącz

Jesteśmy również aktywni na aplikacji WhatsApp Jeśli chcecie z nami porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą to zapraszamy do dołączenia na grupy. Więcej informacji jak do nas dołączyć znajdziecie państwo w odnośniku poniżej.

Grupy WhatsApp

Poradniki W formie tekstowej

Aby przejść do poradnika, proszę kliknąć w przycisk dostępny poniżej:

 1. Skróty klawiszowe w NVDA
 2. Podstawowe skróty klawiatury Bluetooth
 3. Przewodnik urządzeń apple dla niewidomych
 4. Instalacja/aktualizacja windows 10
 5. Skróty klawiszowe microsoft excel
 6. Używanie funkcji AirDrop na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch
 7. Komendy
 8. Komendy głosowe
 9. Konfiguracja dla sieci premium mobile
 10. Konfiguracja dla sieci Plus
 11. Jak w kilku krokach wrócić do iOS 13 w wersji stabilnej
 12. Skróty klawiszowe do Microsoft Word
 13. zmiana adresu mail konta apple id
 14. Obsługa platformy Steam przez niewidomych
 15. Lista kompatybilnych urządzeń dla systemów Apple na 2019 rok
 16. jak przypisać funkcje menu kontekstowe pod dowolny klawisz na klawiaturze
 17. Naklejki do bezpłatnego wysyłania
 18. Brajle Pen 12
 19. Jak połączyć komputer Mac lub iPada z iPhonem za pomocą osobistego hotspotu
 20. Jak korzystać z inteligentnych stosów dla widżetów w iOS 14
 21. Jak skonfigurować Apple Cash Family dla dzieci i nastolatków

Podcasty w formie głosowej

Proszę wybrać interesujący Was podcast do odsłuchu po rozwinięciu poniższej listy:

 1. Omówienie zaktualizowanych komputerów iMac firmy Apple
 2. Prezentacja launchera Square Home
 3. Omówienie i prezentacja Programu do blokowania reklam - Blokada
 4. Prezentacja gry na system Android - DogeFut 20
 5. WWDC 2020 - Część druga
 6. WWDC 2020 Część pierwsza
 7. Porównanie smartfonów One Plus 7 Pro i One Plus 8 Pro
 8. Omówienie rodzajów przycisków Home w iPhoneach i iPadach
 9. Omówienie nowej usługi streamingowej Canal Plus
 10. Omówienie wybranych kart dźwiękowych firmy Creative
 11. Prezentacja smartfona ZTE Axon 10 Pro
 12. Recenzja MacBooka Pro13 z 2020 Roku
 13. Prezentacja iPhone SE 2020
 14. omówienie wybranych soundbarów
 15. Instalowanie aplikacji naiPhonie za pomocą pliku ipa
 16. Omówienie najnowszych urządzeń i akcesoriów firmy Apple
 17. recenzja xiaomi redmi note 8 pro
 18. Recenzja Xiaomi Redmi Note 8 Pro - Część druga
 19. Prezentacja urządzeń Android TV Beelink GT King Pro oraz Mecool KM9 Pro
 20. Omówienie dysków twardych podcast mp3
 21. Przywracanie iPhone'a do ustawień fabrycznych, a następnie jego wstępna konfiguracja mp3
 22. Bezwzrokowa instalacja antywirusa Kaspersky podcast mp3
 23. Instalacja systemu Windows 10 przy użyciu narratora podcast mp3
 24. O to najlepsze ładowarki do smartfonów podcast mp3
 25. Google Pixel 3A podcast mp3
 26. Obszerna recenzja Macbooka Air mp3
 27. Recenzja smartfona One Plus 7 Pro
 28. Zarządzanie chmurami przez program AirExplorer
 29. Recenzja słuchawek Apple Airpods pro mp3
 30. Recenzja tabletów iPad firmy Apple mp3
 31. Telewizor smart tv z przewodnikiem głosowym mp3
 32. Podsumowanie najnowszych smartfonów na 2019 rok firmy Apple mp3
 33. iPad 7 oraz Apple watch series 5 podcast mp3
 34. Podsumowanie systemów MacOS, TV OS oraz Watch OS podcast mp3
 35. Wszystkie nowości oraz lista zmian w iOS 13 a także iPad OS podcast mp3
 36. Podcast Radio Sure
 37. Prezentacja wtyczki adblock plus do blokowania reklam na ios
 38. Podcast wtyczki adguard do blokowania reklam na ios
 39. Voice Recorder HD MP3
 40. Oczyszczanie oraz kopia zapasowa iPhone MP3
 41. Obszerny podcast iphone x
 42. Whatsapp MP3 for Windows
 43. Prezentacja usługi netflix
 44. Klimatyzacja stacjonarna Hisense Energy
 45. Kaspersky MP3
 46. GData MP3
 47. Skróty Siri iPhone MP3
 48. Dual sim/ Esim iPhone MP3
 49. Podcast Radio Sure MP3
 50. Asystent Google for iOS MP3
 51. podcast automapa
 52. Przystawka Android TV box Nvidia Shild
 53. Podcast Android TV HK1 Max
Programy do pobrania

Aby pobrać program, proszę rozwinąć listę klikając w poniższy przycisk:

Copyright 2018/ 2020 © by Madridista Realista. All rights reserved. Powered by blindiphone.pl