Odczytywanie zapisu matematycznego

Odczytywanie przez ScreenReadery zapisu matematycznego, to nawet w dzisiejszych czasach nie lada wezwanie. Okazuje się jednak, że VoiceOver próbuje sobie z tym radzić i nawet mu to nieźle wychodzi. ScreenReader potrafi odczytać wyrażenia matematyczne zapisane w następujących standardach: MathML on the web, MathML lub LaTeX i (iBooks Author

).

Po otwarciu w przeglądarce "Safari" strony zawierającej taką treść i ustawieniu na niej fokusa VoiceOver, ScreenReader ogłasza, że mamy doczynienia z wyrażeniem matematycznym i zaczyna je interpretować, tak jak by to robiła osoba, która potrafi odczytać taką notację. Dodatkowo na "pokrętle" dostępne są opcje umożliwiające przy użyciu gestów pionowych zapoznanie się z takim wyrażeniem. Można go odczytać przeglądając pojedyncze symbole, albo całe fragmenty to znaczy części składowe wyrażenia. Do dyspozycji mamy następujące opcje: "Symbole", "Małe wyrażenia", "Średnie wyrażenia" i "Duże wyrażenia". Pierwsze dwie opcje po wybraniu wyrażenia matematycznego dostępne są zawsze, zaś kolejne pojawiają się tylko przy bardziej złożonych wyrażeniach. Poza tym po umieszczeniu na takim wyrażeniu fokusa, można go dwukrotnym tapnięciem otworzyć w osobnym oknie i przeglądać używając gestów poziomych. Aby zamknąć to okno i z powrotem wrócić do strony, musimy dwa razy tapnąć w przycisk "Gotowe".

VoiceOver może też wyświetlać wyrażenia matematyczne na linijce brajlowskiej używając brajlowskiego zapisu w notacji Nemetha, której w Polsce się nie używa ponieważ nasz kraj przyjął w brajlu Magdeburski zapis treści matematycznych.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda zapis w brajlu matematyki w kodowaniu Nemetha, to tapnij kolejno "Ustawienia", "Ogólne", "Dostępność", "VoiceOver", "Pismo Braill'a" i tam zaznacz przełącznik "Równania są zapisywane kodem Nemetha".

Sposób w jaki VoiceOver interpretuje zapis matematyczny syntezą mowy i jak go wyświetla w brajlu, można sprawdzić naprzykład na tej stronie. Po otwarciu strony przemieść się do nagłówka " Przykładowe równania".Link